Menu Zavřeno

WELLNESS DOUBRAVKA Art​

SAUNA

Sauna je velmi příjemný prostředek k relaxaci těla i duše, ale také k utužení vaší imunity. Díky přechodům z tepla do studené vody posiluje vaši termoregulaci, díky čemuž jste méně náchylní k nachlazení, a to jak v zimních měsících, kdy se střídají přechody z vyhřátých prostor do chladného počasí, tak i v těch letních, kdy je vaše tělo vystavováno teplotním šokům mezi venkovním horkem a často silně klimatizovaným prostředím. Saunování odbourává stres, zlepšuje spánek a pomáhá mírnit depresi. Dále trénuje srdce a působí blahodárně na vaši dýchací soustavu. A v neposlední řadě má silné regenerační, detoxikační a hubnoucí účinky, zpevňuje (omlazuje) pokožku a je skvělou prevencí nachlazení, chřipek a infekcí horních cest dýchacích. Letní saunování vám pomůže lépe zvládat vedra, zmírní pocení a odstraní únavu z horkého dne. Sauna je vhodná téměř pro každého. Vyhnout by se jí však měli lidé s vysokým krevním tlakem, nemocným krevním oběhem nebo srdcem a dále osoby s onemocněním jater nebo ledvin. Není doporučená těhotným ženám a lidem, kteří mají akutní zánětlivá onemocnění (chřipka, horečka, kožní choroby, apod.).


Abyste si pobyt v sauně co nejvíc užili a měli z něj také co největší užitek, je dobré následovat pár základních pravidel:


1. Dopřejte si dostatek času a dovolte si jen tak být, starosti nechte na
chvíli tam venku.
2. Nechoďte do sauny ani s prázdným, ale ani s plným žaludkem.
3. Před saunou se důkladně umyjte mýdlem a vysušte. Když půjdete do
sauny suší, budete se rychleji a snáze potit.
4. Nepoužívejte plavky, dovolte kůži po celém vašem těle volně dýchat.
5. Najděte si pohodlnou polohu (vždy pod sebou mějte prostěradlo),
ideálně ležte, máte-li dostatek prostoru. Vleže se vaše tělo rovnoměrně
prohřeje a prokrví. Pro podporu detoxikačního procesu můžete třít své
tělo kartáčem nebo žínkou, a tak napomoci otevření kožních pórů.
6. Pobyt v sauně má být příjemný a relaxační, proto se nepřemáhejte.


V sauně můžete být až 20 minut v kuse, ale všímejte si signálů svého těla a řiďte se jimi. Když už je vám nepříjemné horko nebo nevolno, saunu opusťte. Hned po sauně se ochlaďte studenou vodou. Právě velká změna teplot je to, v čem spočívá největší benefit saunování a otužování. Po každém ochlazení si dopřejte zhruba 15 minutový odpočinek. Celý proces prohřívání a zchlazení neopakujte více než třikrát za sebou. Po posledním schlazení si dopřejte pořádný odpočinek, a je-li to možné, už se ve zbytku dne nevěnujte žádné namáhavé činnosti.